Trails to Nordkapp 2018
10 Edycja
100-lecie niepodległości Polski

Przygotowania do wyprawy
Każdy wyjazd, nawet najkrótszy trzeba przygotować. No, ale najpierw musimy wiedzieć gdzie chcemy jechać. Jednak w naszym przypadku to jest postanowione. My chcemy, wiemy i planujemy wyjazd do Laponii. Celem naszej podróży ma być oczywiście Nordkapp. Od 2009 roku każda zimowa wyprawa prowadzi na północny kraniec naszego kontynentu. Jednak za każdym razem trasa jest inaczej opracowana. Jednak mimo opracowania trasy, zaplanowania każdego szczegółu musimy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zima na Północy rządzi się swoimi prawami. Nieraz zdarzyło się nam być „odciętymi od świata” z powodu burzy śnieżnej, a to z kolei wiązało się ze z zmianą trasy. Oczywiście jesteśmy na takie zmiany przygotowani… Jak by nie było zimowy wyjazd na Nordkapp z Polski to prawdziwa polarna wyprawa. Od 2015 roku nasze wyprawy są organizowane dla Stowarzyszenia Koło Polarne. Stowarzyszenie powstało z myślą o najmłodszych, uczniach szkół podstawowych. Po każdej wyprawie mamy bardzo dużo materiałów filmowych i zdjęć, które prezentujemy na spotkaniach z młodzieżą. Jednak to nie wszystko.
Piszemy listy do Świętego Mikołaja

Od samego początku działalności Stowarzyszenia organizujemy akcję „Piszemy listy do Świętego Mikołaja”. Na naszych spotkaniach w szkołach i przedszkolach najmłodsi „polarnicy” mogą napisać listy do Świętego Mikołaja, które my osobiście zawozimy podczas naszej wyprawy. Przekazanie listów jest oczywiście filmowane i fotografowane. Takie listy zanim trafią do Laponii muszą najpierw byś dostarczone do naszej siedziby. Czasem pokonują całkiem długą drogę do swojego „startu:. Poniżej przedstawiamy zestawienie tras Waszych listów, które dotarły do naszego Stowarzyszenia:
Listy z Brzeźna Szlacheckiego – 46 km (przez Brzeźno Szlacheckie)
Listy z Wysina – 58 km
Listy z Kościerzyny – 85 km (z pierwszego spotkania w przedszkolu, przez Garczyn)
Listy z Garczyna – 59 km
Listy z Kościerzyny – 35 km (z drugiego spotkania w przedszkolu)
Listy z Rekowa – 166 km (przez Studzienice – Czersk – Chojnice – Lipnicę)
Listy ze Studzienic – 153 km (przez Czersk – Chojnice – Lipnicę)
Listy z Czerska – 119 km (przez Fojutowo – Lipnicę)
Listy z Głodowa – 78 km (przez Wysin – Kosicerzynę – Nową Wieś)
Listy z Borowego Młyna – 34 km

Tu znajdziecie grafikę – jak będą podróżowały listy do świętego Mikołaja…

Wszystkie dotarły do Bytowa. Stąd wyruszą w dalszą podróż do Wioski Świętego Mikołaja. Oczywiście pokonają całą trasę razem z nami.
Przed wyruszeniem w trasę
To czas na rezerwacje, dopracowanie szczegółów trasy i oczywiście wszystkie inne, czasem wydaje się, że banalne rzeczy. Ale w czasie przygotowań do wyjazdu nic nie jest banalne. Rezerwacje, sprawdzanie trasy, przygotowanie map (tak, tak map!), kamer, aparatów, termometru do mierzenia temperatur podczas jazdy, wydrukowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Trochę tego jest i chcąc się należycie do wyjazdu przygotować trzeba kilka ostatnich dni przed wyjazdem w całości poświęcić właśnie na takie sprawy. Oczywiście potem jeszcze pakowanie bagażu, ale to już jest ostatnia czynność przed wyjazdem i wcale nie zajmuje dużo czasu…

Relacja z naszej podróży będzie się pojawiała na:
www.mageroya.pl
Facebook:
Trails to Nordkapp - Strona główna – krótkie informacje i linki do strony pełną relacją i galerią zdjęć

Krótkie informacje o wyprawie będą pojawiały się również na stronach:
www.kolopolarne.pl
Facebook:
Stowarzyszenie Koło Polarne - Polar Circle Association - Strona główna
Mageroya - Strona główna

Robert Dominiak