IV Mistrzostwa Kół Polarnych rozstrzygnięte!Logo IV MKP formatowane

Poniżej podajemy oficjalne wyniki:

 

Tytuł Mistrza Kół Polarnych zdobyła

Emilia Fałek - Koło Polarne Numer 1 – Śnieżna Gwiazda

 

Tytuł I Wicemistrza Kół Polarnych zdobyła

Agnieszka Pych Lipińska - Koło Polarne Numer 1 – Śnieżna Gwiazda

 

Tytuł II Wicemistrza Kół Polarnych zdobyła

Martyna Żmuda Trzebiatowska - Koło Polarne Numer 5 - Miłośnicy Polarnicy

 

Finaliści

Kacper Kobiela - Koło Polarne Numer 2 – Polarne Strusie

Oliwia Batóg - Koło Polarne Numer 3 - Wanożnik

Kinga Szreder - Koło Polarne Numer 3 - Wanożnik

Piotr Błędzki - Koło Polarne Numer 6 - Wysińskie Lemingi

Zuzanna Piepiórka - Koło Polarne Numer 8 - Białe Misie

 

Po eliminacjach wyłoniła się dziewiątka finalistów. Jednak do półfinału i finału przystąpiła ósemka najlepszych. W ostatniej chwili nastąpiła zmiana w Kole Polarnym numer 8. Za zwyciężczynię eliminacji Julię Zakrzewską przyjechała Zuzanna Piepiórka, która w eliminacjach była druga.

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie. Widać było skupienie i zdenerwowanie. Wreszcie się zaczęło. O godzinie 11:30, po odprawie technicznej mogliśmy zaczynać. Oficjalnego otwarcia dokonali Dyrektor Zespołu Szkół w Borowym Młynie – Grażyna Burant i Wójt Gminy Lipnica – Andrzej Lemańczyk.

Rozpoczęliśmy od I Rundy, czyli od Quizu, który składał się z 10 pytań. To była „rozgrzewka”, przed następnymi rundami. Po pierwszej rundzie na prowadzenie wyszła Agnieszka Pych Lipińska - Koło Polarne Numer 1 – Śnieżna Gwiazda.

Następna runda to zupełnie inne zadanie. Uczestnicy mieli do opisania flagi terytoriów zamorskich Norwegii i dodatkowe pytanie związane z nimi. Po tej rundzie na prowadzenie wyszedł Piotr Błędzki - Koło Polarne Numer 6 - Wysińskie Lemingi.

Trzecia runda okazała się najtrudniejsza. Tym razem uczestnicy mieli okazję wykazać swoją wiedzę w skojarzeniach. Zwłaszcza jedno pytanie, mimo dodatkowych wskazówek nie doczekało się prawidłowej odpowiedzi. Po tej rundzie na prowadzeniu pojawiła się Oliwia Batóg - Koło Polarne Numer 3 – Wanożnik.

Czwarta runda półfinału to praca z mapą. Finaliści musieli wskazać na mapie położenie miast w Norwegii. Troje uczestników wykonało to zadanie bezbłędnie. Wyłoniła się czołówka, na czele z Martyną Żmuda Trzebiatowską z Koła Polarnego Numer 5 - Miłośnicy Polarnicy.

Po przerwie przystąpiliśmy do rund finałowych.

Piąta runda to quiz z otwartymi pytaniami, po której różnice punktowe stały się wyraźniejsze. Po bezbłędnych odpowiedziach na prowadzenie wysunęły się ex aequo Emilia Fałek i Agnieszka Pych Lipińska z Koła Polarnego Numer 1 – Śnieżna Gwiazda.

Szósta runda – quiz fotograficzny - okazała się decydującą o wyłonieniu podium. Na prowadzenie wyszła po raz pierwszy samodzielnie Emilia Fałek o zaledwie 1 punkt.

Siódma runda, decydująca o kolejności miejsc w finale to pytania ustne. Każdy z uczestników odpowiada na trzy wybrane przez siebie pytania. Po usłyszeniu jego treści, w razie wątpliwości mógł zdecydować się na podpowiedź. Do samego końca ważyły się losy tytułu Mistrza. Prowadząca po szóstej rundzie Emilia Fałek trzykrotnie, bezbłędnie odpowiedziała na pytania, zdobywając w tej rundzie komplet punktów i tytuł Mistrza Kół Polarnych.

Gratulujemy wszystkim Finalistom i ich Opiekunom.

Każdy z uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez naszych Partnerów.

Mistrz, I Wicemistrz i II Wicemistrz wraz z Opiekunami wyjadą na trzydniową, samolotową wycieczkę do stolicy Norwegii - Oslo. W programie wycieczki:

- przelot samolotem na trasie Gdańsk – Oslo – Gdańsk

- dwa noclegi w Oslo

- zwiedzanie stolicy Norwegii, m.in.:

- centrum miasta z Ratuszem, Pałacem Królewskim i Parlamentem

- Kvadraturen, Twierdza Akershus

- Aker Brygge

- Gmach Opery położonej nad Oslofjordem

- Park Frogner z rzeźbami Gustava Vigelanda

- rejs po Oslofjordzie

- Muzeum Kon – Tiki

- Muzeum Fram

- Muzeum Łodzi Wikingów

- Skansen

Serdeczne podziękowania dla Grażyny Burant - Dyrektora Zespołu Szkół w Borowym Młynie za umożliwienie organizacji półfinału i finału Mistrzostw oraz pracę w Komisji Mistrzostw. Pracownikom obsługi: Barbarze Trzecińskiej, Iwonie Skibie, Jadwidze Schweda, Kazimierzowi Wirkusowi za przygotowanie i pomoc w organizacji finału. Małgorzacie Reszce za pracę w Komisji Mistrzostw, Karolinie Rudnik za pomoc w prowadzeniu dokumentacji wynikowej.

Dziękujemy naszym Partnerom:

Gminie Lipnica – Patronat Honorowy,

Nordkapp Kommune – Patronat Honorowy, ufundowanie nagród,

Fjord Line naszemu głównemu partnerowi za ufundowanie nagród,

Trails to Nordkapp za opiekę logistyczną i ufundowanie nagród,

Strefie Wolnej Prasy za patronat medialny.

 2019 baner IV MKP