5 lat

Działamy już 5 lat. Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy pomysł organizacji, która będzie działała na rzecz dzieci w szkołach podstawowych zaczął nabierać realnych kształtów. Spotkania w szkołach, prezentacje, opowieści o podróżach, zainteresowanie młodzieży spowodowało, że już w wakacje 2015 roku odbyło się spotkanie założycielskie. Tak powstało Stowarzyszenie Koło Polarne. Formalności, które są niezbędne do powołania do życia stowarzyszenia to dosyć długi proces. Po spotkaniu założycielskim, które odbyło się 20 lipca i złożeniu stosownych dokumentów w KRS musieliśmy cierpliwie poczekać na oficjalne powołanie do życia naszego stowarzyszenia. Stało się to dokładnie 30 września 2015 roku. Właśnie w tym dniu oficjalnie powstało Stowarzyszenie Koło Polarne i rozpoczęliśmy swoją działalność. Od samego początku dokładnie wiedzieliśmy co chcemy robić, choć oczywiście kolejne miesiące rewidowały nasze działania. Powstawały nowe pomysły, które zastępowały dotychczasowe, a potem powstawały następne i tak bez końca.

Co się wydarzyło przez te 5 lat naszej działalności?Logo male

62 spotkania z młodzieżą w czasie dni i nocy polarnych, w których brało udział 2700 słuchaczy
4 edycje Mistrzostw Kół Polarnych, w których brało udział 331 uczniów
5 edycji akcji Piszemy listy do Świętego Mikołaja, w których brało udział ponad 3000 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, a do Świętego Mikołaja napisało listy ponad 2000 z nich!
30 spotkań na targach – spotkaliśmy około 1500 osób na prezentacjach i spotkaniach promocyjnych
9 wycieczek - 40 dni w trasie - 195 uczestników

W czasie naszych wycieczek:
- pokonaliśmy 8188 km autokarami, autobusami itp…
- odbyliśmy 29 rejsów promami i łodziami pokonując 3047 km, lub jak kto woli 1645 mil morskich
- odbyliśmy… 14 przejazdów „pojazdami szynowymi” :) pokonując 162 km
- odbyliśmy 4 loty samolotami pokonując 2948 km w powietrzu

Kraje, które odwiedziliśmy do tej pory to: Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia

Nasza działalność to przede wszystkim:

Szkolne Koła Polarne - powstają w szkołach, które z nami współpracują. Zadaniem Szkolnych Kół Polarnych jest rozwój zainteresowań, poznawanie nowych kultur, propagowanie edukacji przez podróżowanie, zachęcanie do podróżowania, organizacja lokalnych imprez i wspólnych wycieczek w kraju i zagranicą.

Dni polarne z Kołem Polarnym - pokazy zdjęć i filmów z naszych podróży po Skandynawii. Temat i program takich spotkań jest różnorodny, dostosowany np. do tematyki Mistrzostw Kół Polarnych, tematyki zajęć w szkole. Może z powodzeniem być uzupełnieniem zajęć lekcyjnych w szkole.

Noce polarne z Kołem Polarnym - już po pierwszym spotkaniu w czasie nocy polarnej wiedzieliśmy, że będzie to „hit”. Noc polarna w naszym wykonaniu to spotkanie w szkole z zajęciami edukacyjnymi i połączona z noclegiem/biwakiem w szkole. Konkursy edukacyjne wcale nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie. Jak ktoś raz spróbuje, to będzie chciał więcej tego typu spotkań!

Mistrzostwa Kół Polarnych - konkurs z wiedzy o Skandynawii składający się z trzech etapów: eliminacji, półfinału i finału. Każdego roku Mistrzostwa odbywają się pod innym hasłem. Finał odbywa się w Zespole Szkół w Borowym Młynie, gdzie powstało Koło Polarne Numer 1. Dotychczasowe edycje:

2016 - I Mistrzostwa Kół Polarnych – Skandynawia – wiedza ogólna Logo V M.K
Nagroda główna – Dwudniowy rejs promem Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona – Gdynia.

2017 - II Mistrzostwa Kół Polarnych - Laponia – kraina Północy
Nagroda główna – Dwudniowa wycieczka na Wolin z rejsem promem na trasie Świnoujście – Trelleborg – Świnoujście.

2018 - III Mistrzostwa Kół Polarnych – Finlandia – kraina 1000 jezior i 100 białych nocy
Nagroda główna – Trzydniowa wycieczka do Finlandii – z przelotem samolotem na trasie Gdańsk – Turku – Gdańsk i rejsem jednym z największych promów świata na trasie Turku – Sztokholm – Turku

2019 - IV Mistrzostwa Kół Polarnych - Norwegia - od Lindesnes do Nordkapp
Nagroda główna – Czterodniowa wycieczka do Norwegii – z przelotem samolotem na trasie Gdańsk – Oslo – Gdańsk i zwiedzaniem Oslo, z noclegiem w hotelu Radisson.

2020 – V Mistrzostwa Kół Polarnych - Skandynawskie wyprawy i odkrycia geograficzne / Z powodu pandemii mistrzostwa zostały przeniesione na rok 2021

Nagrody dla laureatów Mistrzostw Kół Polarnych - od samego początku staramy się, żeby zaangażowanie, pracę, naukę i zdobytą wiedzę finalistów odpowiednio wynagrodzić. Każdy z finalistów naszych mistrzostw otrzymuje nagrody. Trójka najlepszych (mistrz, I wicemistrz i II wicemistrz) otrzymuje nagrodę główną, o której dowiaduje się dopiero podczas dekoracji! To nasza tradycja od pierwszych mistrzostw. Do tej pory, w kolejnych 4 edycjach główną nagrodą była wycieczka:

2016 – Rejs promem Stena Line
2017 – Wycieczka do Świnoujścia i rejs promem TT Line
2018 – Wycieczka do Finlandii (samolotem i rejs promem)
2019 – Wycieczka do Norwegii (samolotem)

Wycieczki - organizujemy dla wszystkich uczniów szkół w których działają Koła Polarne, ale także dla dorosłych. Nasze priorytety przy organizacji wyjazdów to przede wszystkim bezpieczeństwo i jakość. Nigdy nie było i nie będzie żadnej wycieczki z nocnym przejazdem autokarem! Do tej pory zorganizowaliśmy:

2017 – Przez Bałtyk i Øresund – w poszukiwaniu Wikingów
2018 – Warszawa w stulecie odzyskania niepodległości
2019 – Wolin i Uznam – największe wyspy w Polsce
2019 – Polska i Litwa - śladami wielkich Polaków
2019 – Dookoła Bałtyku

Czas na… Snieżélcë - nowa, rodzinna impreza, która miała się odbyć zimą 2019 roku, a potem zimą 2020. Niestety zimy okazały się wyjątkowo ciepłe, bez śniegu… musimy poczekać na następną zimę. Może spadnie śnieg i pojawią się Snieżélcë, czyli… bałwany!

Piszemy listy do Świętego Mikołaja - akcja skierowana dla najmłodszych. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 mogą się nami spotkać i posłuchać opowieści o Świętym Mikołaju. W czasie tych spotkań odbieramy listy, które zostały napisane do Świętego Mikołaja. Listy zawozimy osobiście do Wioski Świętego Mikołaja położonej niedaleko Rovaniemi w czasie naszych zimowych wypraw Trails to Nordkapp! Dotychczasowe edycje:

2015/16 – Piszemy listy do Świętego Mikołaja - I Edycja
2016/17 – Piszemy listy do Świętego Mikołaja - II Edycja
2017/18 – Piszemy listy do Świętego Mikołaja - III Edycja
2018/19 – Piszemy listy do Świętego Mikołaja - IV Edycja
2019/20 – Piszemy listy do Świętego Mikołaja - V Edycja

Trails to Nordkapp - zimowe, samochodowe wyprawy na Nordkapp. Nie są imprezą organizowaną przez Stowarzyszenie Koło Polarne, ale dla Stowarzyszenia Koło Polarne. Wszystko zaczęło się od pomysłu pojechania Fiatem 126p na Nordkapp zimą. Stało się to w 2009 roku, a później jeszcze raz w 2015. Od 2009 roku zimowe wyprawy odbywają się każdej zimy (różnymi samochodami). Przywozimy mnóstwo wspomnień, zdjęć, filmów, które potem wykorzystujemy w czasie naszych spotkań z młodzieżą w Kołach Polarnych. To właśnie opowieści o naszych zimowych wyprawach były m.in. inspiracją do powołania Stowarzyszenia Koło Polarne. No i zawozimy listy do Świętego Mikołaja… :)

Nasze samochodowe, zimowe wyprawy:Piszemy listy do Świętego Mikołaja 1

Transscandinavia 2009 - Fiat 126p Maluch - 14 dni - 5197 km - Pierwsza wyprawa. Pierwszy raz Fiatem 126p - Nordkapp zdobyty zimą.

Transscandinavia 2010 - Toyota Land Cruiser V8 - 14 dni - 4652 km - Próba pieszego wejścia na Nordkapp...

Transscandinavia 2011 - Volkswagen Golf 1,6 MultiFuel - 14 dni - 5019 km - Zimowe, piesze wejście na Nordkapp! Rejs po Oceanie Arktycznym. Opłynięcie Przylądka Nordkinn.

Transscandinavia 2012 - Citroen C3 1,1 - 11 dni - 3055 km - Rekordowo niskie temperatury... -38 stopni C! Rejs po Oceanie Arktycznym.

Transscandinavia 2013 - Volkswagen Polo 1,1 - 10 dni - 1911 km - Zimowe piesze zdobycie Nordkinn! Rejs po Oceanie Arktycznym i dwukrotne opłynięcie Przylądka Nordkinn.

Transscandinavia 2014 - Ford Focus 1,6 TDCi 88g - 14 dni - 4355 km - Wjazd w konwoju na Nordkapp. Dwa razy zimą na Nordkappie. Rejs po Oceanie Arktycznym i opłynięcie Przylądka Nordkinn.

Transscandinavia 2015 - Fiat 126p Maluch - 23 dni - 5051 km - Fiat 126p ponownie na Nordkapp. Wjazd w konwoju! Opłynięcie Przylądka Nordkinn – rejs po Oceanie Arktycznym

Transscandinavia 2016 - Volkswagen Polo 1,0 - 11 dni - 2312 km - Nordkapp zdobyty dwa razy zimą w konwoju...

Trails to Nordkapp 2017 - Volkswagen Up 1,0 - 9 dni - 1631 km - Na Nordkapp nie dotarliśmy z powodu burzy śnieżnej. Jeden z najcięższych przejazdów w konwoju…

Trails to Nordkapp 2018 - Skoda Citigo 1,0 - 15 dni - 4687 km - 10. edycja Trails to Nordkapp. Specjalna trasa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegająca przez miejsca związane z historią Polski i Polaków za Kołem Polarnym. Dwukrotne zdobycie Nordkapp w konwojach - w nocy i w dzień. Podsumowanie naszych dotychczasowych wyjazdów na Nordkapp – członkostwo w The Royal North Cape Club. Objazd samochodem dookoła Finlandii.

Trails to Nordkapp 2019 - Skoda Citigo 1,0 - 11 dni - 3882 km - Burza śnieżna – zamknięte drogi. Cztery próby zdobycia Nordkapp, w tym dwie udane. Dwukrotne zdobycie Nordkapp w konwojach - w dzień i w nocy.

Trails to Nordkapp 2020 - Skoda Fabia 1,0 - 14 dni - 4001 km - Zima tysiąclecia na Nordkapp. Rekordowe opady śniegu i pozamykane wszystkie drogi na wyspie. Zdobycie Nordkapp po długim oczekiwaniu na konwój.

Strona internetowa  - www.kolopolarne.pl i profil na Fb - https://www.facebook.com/kolopolarne tp miejsca gdzie można znaleźć informacje o naszej działalności.

Współpraca - dotychczasowe działania doprowadziły do współpracy i partnerstwa z wieloma instytucjami i firmami, których lokalizacji można szukać m. in. w następujących miejscach: Warszawa, Piastów, Ożarów Mazowiecki, Mory, Otwock, Tarnowskie Góry, Poznań, Głowno, Czersk, Borowy Młyn, Brzeźno Szlacheckie, Lipnica, Studzienice, Rekowo, Garczyn, Wysin, Głodowo, Nowa Wieś, Kościerzyna, Tczew, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Świnoujście, Oslo, Alta, Honningsvåg, Nordkapp, Rovaniemi, Kemijärvi, Helsinki, Sztokholm, Egersund,

Nasze działania w przyszłości:

- chcemy rozwijać nasze pomysły, działalność związaną z północą Skandynawii

- chcemy rozwijać naszą działalność związaną z organizowaniem wyjazdów do Skandynawii dla uczniów pod hasłem: „Edukacja przez podróże” jako priorytet naszych działań.

- organizowanie wymiany młodzieży między Polską a Krajami Nordyckimi

Poniżej zamieszczamy linki do materiałów o naszych wyprawach i działalności Stowarzyszenia Koło Polarne:

TVS

Druga młodość malucha

2009.02.16

http://www.tvs.pl/informacje/druga-mlodosc-malucha-2009-02-16

Onet Podróże

Maluchem na Nordkapp

2009.03.12

http://podroze.onet.pl/maluchem-na-nordkapp/clh3x

Gazeta Mazowiecka

Maluchem na Koniec Świata

2009.03.20

http://www.gazetamazowiecka.pl/str2009045.pdf

ZS im. Jana Pawła II - Czersk

Dzień Języków Obcych

2012.03.22

http://www.gimnazjum.czersk.pl/news.php?readmore=298

ZS Borowy Młyn

Wycieczka szkolna

2013.05

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/69-wycieczka-szkolna.html

ZS Borowy Młyn

Wycieczka szkolna

2014.05

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/148-wycieczka-szkolna.html

TT Warsaw – 22. Międzynarodowe Targi Turystyczne

Program Targów

2014.11.27-29

Program – strona 4

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku - Klub Włóczykija

Nordkapp zimą

2015.02.24

https://oilgdansk.pl/kultura-i-sport/nordkapp-zima-u-nas-w-marcu-w-klubie-wloczykija/

Kurier Bytowski

Samochodem dalej się nie da

2015.03.06

http://www.kurierbytowski.com.pl/kurier/aktualnosci/samochodem-dalej-sie-nie-da/

Bytowiacy

Barbara, Robert i Fiat 126p

2015.04.15

http://bytowiacy.pl/2015/04/15/barbara-robert-i-fiat-126p/

Wyborcza.pl - Bielsko Biała

Maluchy przyjechały do Bielska-Białej i "zakaszlały" na starówce

2015.10.10

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/1,88025,19002831,maluchy-przyjechaly-do-bielska-bialej-i-zakaszlaly-na-starowce.html

Bielsko.biała.pl

Maluch rządzi na Rynku - foto

2015.10.11

http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/30669/maluch-rzadzi-na-rynku-foto

Beskidzka24.pl - Regionalny Portal Informacyjny

Ofensywa małych fiatów

2015.10.12

http://www.beskidzka24.pl/artykul,ofensywa_malych_fiatow,37519.html

Głos Pomorza - Głos Bytowa i Miastka

Wielkie podróże dla uczniów

2015.11.20

Artykuł – strona 11

Głos Pomorza - Głos Bytowa i Miastka

Konkurs polarny w Borowym Młynie

2016.05.27

Artykuł – strona 2

ZS Borowy Młyn

I mistrzostwa kół polarnych

2016.06

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/329-i-mistrzostwa-ko-polarnych.html

Głos Pomorza - Głos Bytowa i Miastka

W nagrodę promem do Szwecji

2016.09.30

Artykuł

Polska Izba Turystyki

Spotkanie Świąteczne Pomorskiego Oddziału PIT

2016.12.19

http://www.pit.org.pl/index.php?navi=006,003,006&id=3171

Biblioteka Publiczna Gminy Lipnica

Ferie w bibliotece 2017

2017.01.17

http://lipnica.naszabiblioteka.com/news/ferie-w-bibliotece-2017

SP Rekowo

Akcja „Piszemy listy do Św. Mikołaja”

2017.02.06

https://sprekowo.edupage.org/news/?zac=0

WP Moto

1000 dni na Nordkapp - wywiad z Polakiem, który podróżuje Maluchem po Skandynawii

2017.03.01

https://moto.wp.pl/1000-dni-na-nordkapp-wywiad-z-polakiem-ktory-podrozuje-maluchem-po-skandynawii-6096487555191937a

Cargo News

Jak Maluch sprawdza się w podróżach przez Skandynawię?

2017.03.05

http://www.cargonews.pl/jak-maluch-sprawdza-sie-w-podrozach-przez-skandynawie/

SP Rekowo

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

2017.03.15

https://sprekowo.edupage.org/news/?zac=0

SP Rekowo

II Mistrzostwa Kół Polarnych

2017.03.30

https://sprekowo.edupage.org/news/?zac=0

SP Rekowo

Sukces Koła Polarnego nr 7

2017.04.27

https://sprekowo.edupage.org/news/?zac=0

ZS Borowy Młyn

II Mistrzostw Kół Polarnych

2017.04

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/370-ii-mistrzostw-ko-polarnych.html

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie

II Mistrzostw Kół Polarnych

2017.05.03

http://ssp2tczew.superszkolna.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/230169/ii_mistrzostwa_kol_polarnych

ZS Borowy Młyn

Wycieczka szkolna

2017.05

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/373-wycieczka-szkolna.html

LO Bytów

Skandynawia – dwie pory roku. Spotkanie z młodzieżą w LO.

2017.12.15

http://lo.bytow.pl/2017/12/musza-byc-tropiki/

Radio Weekend

Trails to Nordkapp 2018

2018.01.31

http://weekendfm.pl/?n=69684&-do_rowaniemi

Głos Pomorza – Głos Bytowa i Miastka

Małżeństwo po raz dziesiąty wyruszyło na mroźny Nordkapp

2018.02.02

Małżeństwo po raz dziesiąty wyruszyło na mroźny Nordkapp

Forsvarets Forum

Wywiad

2018.02.15

https://forsvaretsforum.no/rustkammeret-redigert?TermStoreId=a9ca7796-8259-4d2a-8783-83e6acfd1e65&TermSetId=67b52d62-bbe7-4759-90cd-94014832fd89&TermId=4ba634b4-ff87-42c6-b623-1301a45dffd9

strefawolnejprasy.pl

Na Nordkapp „maluchem”, 100-lecie Niepodległości Polski i edukacja dzieci

2018.03.09

http://strefawolnejprasy.pl/nordkapp-maluchem-100-lecie-niepodleglosci-polski-edukacja-dzieci/

Kurier Bytowski

W tym roku o Finlandii

2018.04.19

http://www.kolopolarne.pl/index.php/pisza-o-nas

Głos Bytowa i Miastka

Mistrzostwa Kół Polarnych

2019.05.02

http://www.kolopolarne.pl/index.php/2-uncategorised/83-napisali-o-nas-2

Radio Wataha

Stowarzyszenie Koło Polarne

2019.08.13

https://wataha.no/2019/08/13/stowarzyszenie-kolo-polarne-witamy/

Radio Wataha

Stowarzyszenie Koło Polarne – wywiad „na żywo”

2019.08.22

https://www.facebook.com/radionorwegia/videos/651815101993717/

Radio Wataha

Stowarzyszenie Koło Polarne w Radio Wataha

2019.08.27

https://wataha.no/2019/08/27/stowarzyszenie-kolo-polarne/

Zespół Szkół w Borowym Młynie

Wycieczka do Norwegii

2019.09.02

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/619-wycieczka-do-norwegii.html

Zespół Szkół w Brzeźnie Szlacheckim

IV Mistrzostwa Kół Polarnych- wycieczka do Norwegii

2019.09.04

http://zsbrzeznoszlacheckie.pl/iv-mistrzostwa-kol-polarnych-wycieczka-do-norwegii,290,pl

Zespół Szkół w Borowym Młynie

Noc Polarna z Kołem Polarnym „Śnieżna Gwiazda”

2019.10.12

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/628-noc-polarna-z-koem-polarnym-niena-gwiazda.html

Szkoła Podstawowa w Głodowie

Spotkanie z Kołem Polarnym numer 8 – Białe Misie

2019.11.14

https://www.facebook.com/spglodowo/photos/pcb.2683551408371991/2683550831705382/?type=3&theater

Zespół Szkół w Borowym Młynie

Piszemy listy do św. Mikołaja

2019.12.10

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/659-piszemy-listy-do-w-mikoaja.html

Zespół Oświatowy w Garczynie

Piszemy listy do św. Mikołaja

2019.12.10

https://www.facebook.com/178319519262309/photos/pcb.774504792977109/774504156310506/?type=3&theater

Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Sobisza w Wysinie

Piszemy listy do św. Mikołaja

2019.12.13

https://www.facebook.com/1603045669992227/photos/pcb.2162198247410297/2162197170743738/?type=3&theater

Zespół Szkół w Brzeźnie Szlacheckim

Koło Polarne

2019.12.17

http://zsbrzeznoszlacheckie.pl/kolo-polarne,338,pl

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. Adama Mickiewicza w Piastowie

Zajęcia z polarnikiem

2020.01.31

http://www.lopiastow.pl/2020/02/zajecia-z-polarnikiem/?fbclid=IwAR1AmjnNgL0d1v2-0Hf4QQ-Dvjzz8J2C8mc8g852GaAA7xx2ECq3-ZM43vo

Kreatywna Świetlica Udorpie

Spotkanie z młodzieżą

2020.02.24

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D154114316047263%26id%3D100043460874271&width=500" width="500" height="703" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Kościerski Dom Kultury

Lato i zima na Nordkapp

2020.02,27

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D1520743794716596%26id%3D222685914522397&width=500" width="500" height="501" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Zespół Szkół w Borowym Młynie

Noc Polarna z Kołem Polarnym „Śnieżna Gwiazda”

2020.02.28/29

http://www.zsborowymlyn.lipnica.pl/component/content/article/13-aktualnosci/691-noc-z-koem-polarnym-qniena-gwiazdaq.html

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D2550360465238968%26id%3D1747123598895996&width=500" width="500" height="863" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Szkoła Podstawowa w Głodowie

Dzień Polarny z Kołem Polarnym „Białe Misie”

2020.03.06

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fspglodowo%2Fposts%2F2929387490455047&width=500" width="500" height="747" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>