Wakacje

25 czerwca zakończył się rok szkolny 2020/2021. Kolejny, dziwny, trudny rok szkolny, który był zdominowany przez epidemię. Uczniowie i nauczyciele doświadczali lekcji online, a zamknięte szkoły i niepewność jutra na pewno nie sprzyjały nauce.

Stowarzyszenie Koło Polarne również doświadczyło negatywnych skutków epidemii. Już w 2020 roku przełożyliśmy V Mistrzostwa Kół Polarnych na rok 2021, a później w miarę rozwoju epidemii na rok 2022. Wycieczki szkolne, które były w fazie organizacji najpierw zostały przełożone, a teraz odwołane. Były to bardzo trudne decyzje, połączone ze stratami finansowymi. Jednak konieczne, ponieważ wszystkie działania Stowarzyszenia opierają się na trzech filarach: edukacji młodzieży, jakości i bezpieczeństwie. To właśnie troska o bezpieczeństwo uczniów, opiekunów, nauczycieli spowodowała nasze decyzje o odwołaniu i przełożeniu naszych imprez.

Nie poddajemy się.

Działamy nadal i działać będziemy! V Mistrzostwa Kół Polarnych odbędą się, a odwołane wycieczki szkolne zostaną zorganizowane w roku szkolnym 2021/2022 od początku!

Organizowane przez nas wycieczki szkolne wpisują się tematyką w program nauczania w szkołach podstawowych! Programy wycieczek szkolnych są zawsze opracowywane z największą starannością. Każdy szczegół ma wielkie znaczenie. Staramy się pokazać młodym podróżnikom nasz kraj, jego historię, przyrodę w ciekawy sposób. Kładziemy bardzo duży nacisk na edukacyjną formę naszych wycieczek, ale to nie oznacza, że są one nudne. Wręcz przeciwnie!

Dla najmłodszych uczniów również mamy propozycje. Nasza akcja „Piszemy listy do Świętego Mikołaja” została na chwilę wstrzymana – przez epidemię. Jednak od nowego roku szkolnego zapraszamy najmłodszych do pisania listów, które zawieziemy do Świętego Mikołaja osobiście!

V Mistrzostwa Kół Polarnych odbędą się wiosną 2022 roku. Tematyka pozostaje niezmienna – „Skandynawskie wyprawy i odkrycia geograficzne”. Jak zwykle możecie spodziewać się atrakcyjnych nagród i jak zwykle głównej nagrody nie ujawniamy do samego finału naszej imprezy.

Nowe pomysły!

Nawet epidemia nas nie jest w stanie powstrzymać przed wprowadzaniem w życie naszych pomysłów! Chcemy, żeby nasze działania wyzwalały wśród młodzieży szkolnej chęć do poznawania świata, do rozwoju zainteresowań, edukowały…

To właśnie czas zdalnej nauki, czas w którym zamknięte były Wasze szkoły ujawnił, że warto mieć hobby, zainteresowania, które pozwalają się rozwijać, ułatwiają przetrwanie trudnych chwil, poszerzają wiedzę i horyzonty.

Nagroda Trails to Nordkapp

Postanowiliśmy powołać do życia nagrodę, które będzie przyznawana na zakończenie każdego roku szkolnego uczniowi o wybitnych, oryginalnych zainteresowaniach!

Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Koło Polarne, a nazwa „Trails to Nordkapp” nawiązuje do zimowych, samochodowych wypraw na północny kraniec Europy, których początek sięga roku 2009. Po powstaniu Stowarzyszenia Koło Polarne wyprawy promują działalność stowarzyszenia, a materiały z wypraw (relacje, zdjęcia i filmy) stanowią unikalny materiał edukacyjny wykorzystywany w spotkaniach z młodzieżą w szkołach.

Główne założenia dotyczące Nagrody Trails to Nordkapp:

- nagroda może być przyznana uczniowi szkoły, w której działa Szkolne Koło Polarne

- nagroda jest przyznawana wyłącznie uczniowi klasy VIII (kończącemu edukację w szkole podstawowej)

- nagroda jest przyznawana podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego

- uczeń kandydujący do przyznania Nagrody Trails to Nordkapp musi wykazać się swoim hobby/zainteresowaniami na przestrzeni lat nauki w szkole podstawowej

- zainteresowania/hobby nie mogą mieć negatywnego wpływu na naukę w szkole

- zachowanie kandydata do nagrody również nie może być nieodpowiednie

- nagroda jest przyznawana za ciekawe, nieszablonowe zainteresowania/hobby związane z dyscyplinami humanistycznymi i ich „pochodnymi”. Np. historia, archeologia, astronomia, geografia, ale również matematyka, literatura, historia sztuki, fotografia (cyfrowa/analogowa), itp… pod uwagę będą brani kolekcjonerzy z ciekawymi kolekcjami i wiedzą na ich temat.

Dziedzin jest naprawdę mnóstwo, więc jest w czym wybierać.

Nagroda Trails to Nordkapp nie jest przyznawana za uprawianie sportu, działalność społeczną, charytatywną, ekologiczną itp. – od tego są inne nagrody i organizacje je przyznające.

Nagroda Trails to Nordkapp 2020/2021

Laureatem pierwszej edycji został uczeń Zespołu Szkół w Borowym Młynie – Tomasz Żynda.

Nagroda została przyznana „za ciekawość świata”.

Tomasz Żynda z końcem roku szkolnego zakończył edukację w Zespole Szkół w Borowym Młynie. W czasie nauki działał w Kole Polarnym numer 1 – Śnieżna Gwiazda. Uczestniczył w Mistrzostwach Kół Polarnych zostając I Wicemistrzem Kół Polarnych w III edycji mistrzostw.

 

Gratulujemy!

Trails to Nordkapp 2020 2021 b